A fehérje elektroforézis (ELFO) egy vizsgálati módszert, mely segít a vérben (szérumban) vagy a vizeletben található fehérjék különböző típusainak elkülönítésében. Célja olyan betegségek diagnosztizálása és monitorozása, melyek érintik a fehérje felszívódását, termelését és vesztését.
A hagyományos ELFO a fehérje frakciók elkülönítésére szolgál, míg az immunfixációs elektroforézis az IgG, IgA, IgM izotípusú immunglobulinok jelenlétének azonosítását célozza.
A szérum elektroforézis elemei: Albumin, Alfa1-globulin, Alfa2-globulin, Béta1-globulin, Béta2-globulin, Gamma-globulin
A laboratóriumi vizsgálathoz éhgyomor szükséges, mely 12 órás koplalást jelent (szilárd ételt nem, csak vizet fogyaszthat).
Laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együtt javasolt értelmezni.
A fehérje elektroforézis (ELFO) egy vizsgálati módszer, mely segít a vérben (szérumban) vagy a vizeletben található fehérjék különböző típusainak elkülönítésében. Célja olyan betegségek diagnosztizálása és monitorozása, melyek érintik a fehérje felszívódását, termelését és vesztését.
A fehérjeháztartás rendellenességei jelentkezhetnek például rossz tápláltsági állapotban vagy szervi megbetegedéseknél.
A hagyományos ELFO a fehérje frakciók elkülönítésére szolgál, míg az immunfixációs elektroforézis az IgG, IgA, IgM izotípusú immunglobulinok jelenlétének azonosítását célozza.
Az immunfixációs elektroforézis vizsgálat orvosi javaslatra történik, amikor a hagyományos elektroforetikus képen valamilyen kóros fehérje frakció látható (immunglobulinra utaló kóros fehérjecsík), vagy ha egy betegség a vizelettel történő fokozott fehérjevesztéssel jár, tehát mindig az ELFO-vizsgálat után végezzük el.
Vizelet elektroforézist nem szükséges elvégezni, ha a fehérjevesztés kicsi (<0,7 g/l), ami csak átmeneti állapotnak számít (többnyire akut gyulladás vagy a vizelettraktus fertőzése).
A mintakezelésre és mintatárolásra vonatkozó információkat tartalmazó táblázat megtalálható a tájékoztatók között „Klinikai kémiai és immunológiai vizsgálatok preanalitikai (mintastabilitási) táblázata” néven.