Az alfa-fetoprotein (AFP) egy tumormarker, melynek vizsgálata bizonyos petefészek-, here- és májrák felismerésében és a terápia nyomonkövetésében nyújthat segítséget.
A vizsgálat során az AFP koncentrációját határozzuk meg.
A vizsgálathoz nem szükséges éhgyomor.
Laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együtt javasolt értelmezni.
Az alfa-fetoprotein (AFP) egy albuminhoz hasonló glikoprotein, mely a peteburokban, a nem differenciálódott májsejtekben, illetve a magzati gyomor-bél traktusban képződik. A fejlődés során az AFP-koncentráció a magzat vérében és a magzatvízben kb. a 12. hétig emelkedik, majd a születésig folyamatosan csökken. Egészséges, nem terhes felnőtt szervezetében AFP csak igen minimális mennyiségben mutatható ki, értéke gyakran máj-, here-, ill. petefészekrák esetében emelkedik meg.
Erősen emelkedett AFP értékek általában elsődleges májsejt karcinómára utalnak.
Májáttét esetén az AFP általában kisebb mértékben emelkedik meg.
Mivel az AFP értékek a máj regenerációja során emelkednek, alkohol okozta máj-cirrhosis, akut vírusos hepatitisz és HBsAg pozitív hordozók esetében mérsékelt emelkedés tapasztalható.
Immunkémia
A különböző mérési eljárásokkal meghatározott AFP értékeket nem lehet egymással közvetlenül összehasonlítani, és esetleges összevetésük téves orvosi megítélésre vezethet!
Az AFP cc. emelkedése elsősorban májrák, májáttét, hererák esetében jellemző, de jóindulatú elváltozásokban és gyulladásos folyamatokban is emelkedhet.
A fentiek miatt a teszt általános rákszűrésre nem alkalmazható.
A mintakezelésre és mintatárolásra vonatkozó információkat tartalmazó táblázat megtalálható a tájékoztatók között „Klinikai kémiai és immunológiai vizsgálatok preanalitikai (mintastabilitási) táblázata” néven.