Created with Sketch. Created with Sketch.

Vas

Egyedi vizsgálat

A felnőtt szervezet teljes vastartalmának nagy részét (75%) a vörösvérsejt hemoglobinja tartalmazza, ezáltal lehetővé válik az oxigén molekula szállítása a különböző szervekhez, sejtekhez. Ezen kívül vas található még a szervezet különböző raktáraiban (máj, lép, csontvelő), valamint más fehérjemolekulákhoz kötve. Önmagában a szérumvas nem hordoz kellő diagnosztikai értékű információt a vasháztartás megítélése szempontjából, célszerű azt, a következő vizsgálatokkal kiegészíteni: transzferrin, ferritin, szolubilis transzferrin receptor.

Eredmény 1 munkanapon belül
Vérvétel szükséges
Éhgyomri vizsgálat
  • Mit vizsgálunk?
  • Hogyan készüljön a vizsgálatra?
  • Eredmények
  • A vizsgálatról
  • Melyik csomagban található meg?
Mit vizsgálunk?

A vizsgálat során a vér Vas (Fe) koncentráciját határozzuk meg.

Hogyan készüljön a vizsgálatra?

A laboratóriumi vizsgálathoz éhgyomor szükséges, mely 12 órás koplalást jelent (szilárd ételt nem, csak vizet fogyaszthat). A vizsgálat előtt a szájon át történő vaspótlás legalább 2 hetes kihagyása javasolt.

Eredmények

Laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együtt javasolt értelmezni.

A vizsgálatról

Élettani, kórélettani háttér

A vas az emberi szervezetben nélkülözhetetlen nyomelem. A felnőtt szervezet teljes vastartalma kb. 4 g, aminek nagy részét (75%) a vörösvérsejt hemoglobinja tartalmazza, ezáltal lehetővé válik az oxigén molekula szállítása a különböző szervekhez, sejtekhez. Ezen kívül vas található még a szervezet különböző raktáraiban (máj, lép, csontvelő), valamint egyéb fehérjemolekulákhoz kötve (mioglobin, hemproteinek). A vérben (plazmában) jelen lévő vas (az összvastartalom mintegy 0,1%-a) egy szállító fehérjéhez, transzferrinhez kötve található, míg a szövetekben ferritinhez kötődik.

Klinikai jelentőség

A felnőtt szervezet napi vasigénye kb. 1 mg, a leváló bélhám- és bőrsejtek miatt, a fogamzóképes nők esetében a menstruációs vérzés következtében ez az igény 3 mg-ra nő.

Vashiány okai: elégtelen táplálkozás; pl. vegetarianizmus, fokozott felhasználás pl. gyermekkor, terhesség, szoptatás; felszívódási zavarok, különböző eredetű vérzések (erős menses, gastrointestinalis vérzés); gyulladások, tumorok.

Vashiány következményei: anémia, amelynek jellemzői sápadt bőrszín, csökkent fizikai és szellemi teljesítőképesség, szájzug berepedése, óraüvegszerűen visszahajló körmök, fokozott hajlam ólommérgezésre.

Vasmérgezés, túladagolás: a túlzott vasbevitel vaslerakódást (hemosiderosis) és szövetkárosodást (fibrosis) okozhat különböző szervekben, míg vasmérgezés esetén hányással, hasmenéssel járó súlyos tünetek léphetnek fel. A vas túlzott felszívása következtében létrejövő hemochromatózisban is a vaslerakódás az oka a különböző szervkárosodásoknak: máj, tüdő, hasnyálmirigy, szív, ízületek stb.

Laboratóriumi módszer

Spektrofotometria

Eredmények értelmezése

Önmagában a szérumvas nem hordoz kellő diagnosztikai értékű információt a vasháztartás megítélése szempontjából, célszerű azt, a következő vizsgálatokkal kiegészíteni: transzferrin, ferritin, szolubilis transzferrin receptor.

Vashiányos anémia esetén a szérumvas, ferritin koncentrációja csökken, a transzferrin és a szolubilis transzferrin receptoré emelkedik.

Krónikus betegségben kialakuló anémia esetén a szérumvas koncentrációja csökken, a transzferrin és ferritin koncentrációja emelkedik, szolubilis transzferrin receptoré normál.

Hemochromatózis: a szérumvas és ferritin koncentrációja emelkedik, míg a transzferrin és a szolubilis transzferrin receptor koncentrációja csökken.


A mintakezelésre és mintatárolásra vonatkozó információkat tartalmazó táblázat megtalálható a tájékoztatók között „Klinikai kémiai és immunológiai vizsgálatok preanalitikai (mintastabilitási) táblázata” néven.

product in comparison