A thyreoglobulin (TG) a pajzsmirigy sejtek által termelt fehérje molekula. A vizsgálatot bizonyos pajzsmirigy betegségekben, mint Hashimoto-betegség, Graves-Basedow-kór, valamint egyes pajzsmirigy tumorok esetén végzik.
A vizsgálat során a Thyreoglobulin (TG) koncentrációját határozzuk meg.
A laboratóriumi vizsgálathoz éhgyomor szükséges, mely 12 órás koplalást jelent (szilárd ételt nem, csak vizet fogyaszthat).
Laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együtt javasolt értelmezni.
A thyreoglobulin a pajzsmirigysejtek raktározó fehérjéje, mely molekulánként 1-20 jódatomot tartalmaz. A pajzsmirigysejtek hozzá kötve raktározzák a elkészült pajzsmirigyhormonokat. Kis mennyiségben a vérkeringésbe is bekerül.
A Tg mérés diagnosztikai és prognosztikai értékét a következő tényezők befolyásolják:
A beteg thyreoideastimuláló hormon státusza, azaz a TSH receptorok stimulációja, amit okozhat:
A thyreoglobulin eredmény adekvát értelmezéséhez a Tg méréssel egyidejűleg meg kell határozni a betegek vérében gyakran jelenlévő thyreoglobulin ellenes antitest (TgAb) koncentrációját is, mivel a TgAb interferál a thyreoglobulin kimutatására ma alkalmazott módszerekkel. Csak a TgAb szint ismeretében dönthető el biztonsággal, hogy az adott Tg szint valódi-e vagy csak látszólagos.
Immunoassay
A vérben emelkedett koncentrációkat mérhetünk bizonyos pajzsmirigy betegségekben, mint Hashimoto-betegség, Graves-Basedow-kór, valamint egyes pajzsmirigy tumorok (adenoma és carcinoma) esetén.
Mivel a thyreoglobulint csak a funkció képes pajzsmirigy termeli, ezért pajzsmirigyrák esetén tumormarkerként segíthet a terápia monitorozásában.
Anti-thyreoglobulin antitest pozitivitás esetén fals alacsony thyreoglobulin érték fordulhat elő!
A mintakezelésre és mintatárolásra vonatkozó információkat tartalmazó táblázat megtalálható a tájékoztatók között „Klinikai kémiai és immunológiai vizsgálatok preanalitikai (mintastabilitási) táblázata” néven.