A szolubilis transzferrin receptor (sTFR) mennyiségét a sejtben található vasraktárak szabályozzák, azaz ha a raktárak kiürülnek, fokozódik az sTFR képződése, így a vérben (szérumban) mérhető koncentrációja is. Ugyanakkor gyulladásos megbetegedések esetén nem emelkedik a mennyisége, ezért a vashiányos anémia diagnosztikájában az egyik legmegbízhatóbb paraméter.
A vizsgálat során a Szolubilis transzferrin receptor koncentrációját határozzuk meg.
A laboratóriumi vizsgálathoz éhgyomor szükséges, mely 12 órás koplalást jelent (szilárd ételt nem, csak vizet fogyaszthat).
Vashiányos anémia esetén a szérumvas és ferritin koncentrációja csökken, a transzferrin és a szolubilis transzferrin receptoré emelkedik.
Krónikus betegségben kialakuló anémia esetén a szérumvas koncentrációja csökken, a transzferrin és ferritin koncentrációja emelkedik, a szolubilis transzferrin receptoré normál.
Hemochromatózis: a szérumvas és ferritin koncentrációja emelkedik, míg a transzferrin és a szolubilis transzferrin receptor koncentrációja csökken.
Laboratóriumi leletet mindig a kórelőzménnyel és a klinikai tünetekkel együtt javasolt értelmezni.
A szolubilis transzferrin receptor (sTFR) a sejtek felszínén található, a vasat szállító transzferrin fehérjéhez kötődik, és segítségével jut be a vas a sejtbe. Legnagyobb mennyiségben a vörösvérsejtek felszínén jelenik meg. Mennyiségét a sejtben található vasraktárak szabályozzák, azaz ha a raktárak kiürülnek, fokozódik az sTFR képződése, így a vérben (szérumban) mérhető koncentrációja is. Ugyanakkor gyulladásos megbetegedések esetén nem emelkedik a mennyisége, ezért a vashiányos anémia diagnosztikájában az egyik legmegbízhatóbb paraméter.
Turbidimetria
A mintakezelésre és mintatárolásra vonatkozó információkat tartalmazó táblázat megtalálható a tájékoztatók között „Klinikai kémiai és immunológiai vizsgálatok preanalitikai (mintastabilitási) táblázata” néven.