Önmintavételes teszt a leggyakoribb húgyúti és méhnyaki STD kórokozók kimutatására hüvelyi mintából Evalyn Brush® mintavételi eszközzel
A teszt azon leggyakoribb, szexuális együttléttel terjedő kórokozók kimutatására szolgál, melyek a nemi szervek akut fertőzéses megbetegedéseit idézhetik elő.
Az STD kórokozókkal való fertőződés bármely aktív szexuális életet élő személyt érinthet. A vizsgált kórokozók által okozott STD fertőzések spontán nem gyógyulnak, viszont eredményesen kezelhetőek, terjedésük megelőzhető. A hosszabb ideig fennálló, kezeletlen fertőzésnek súlyos szövődményei is lehetnek, ezért az időben történő felismerés alapvető fontosságú. Mivel a fertőzés tünetmentesen is fennállhat, így a teszt elvégzése tünetek hiányában is javasolt, ezúton megakadályozhatja, hogy partnerének észrevétlenül átadja a fertőzést.
Amennyiben a megfertőződés lehetőségét Ön konkrét eseményhez köti, a teszt elvégzése az adott aktust követően az ún. ablakperiódus idejének letelte után javasolt. Ennek oka, hogy az ablakperiódus időszakában az adott kórokozó jelenléte még nem igazolható diagnosztikai módszerekkel, így az ebben az időszakban elvégzett laboratóriumi vizsgálat tévesen negatív (álnegatív) eredményt adhat.
A teszt maximális megbízhatósága érdekében egy konkrét aktussal összefüggésben Önnek az önmintavétel időzítéséhez a teszt által vizsgált összes kórokozó ablakperiódusát célszerű figyelembe vennie, mely a Basic biztonság nőknek teszt esetében 4 hét.
Ablakperiódus alatt végzett vizsgálat nem maximális megbízhatóságú, így ebben az esetben az ablakperiódus leteltét követően ismételt mintavétel javasolható.
Ne végezze el a tesztet terhesség alatt és a szülést követő 3 hónapban, menstruáció időtartama alatt, vagy hüvelyi termék használatával egyidőben. A hüvelyi önmintavételi eszköz használatához a részletes útmutatót a letölthető dokumentumok között találja.
A levett mintát visszaküldheti bármely postahivatalban feladva, vagy személyesen is a megjelölt magánvérvételi helyeinken.
Amennyiben az Ön eredménye pozitív – kerülje a további szexuális kontaktust és mielőbb keresse fel szakorvosát. A vizsgálat eredményét a teljes klinikai képpel együtt szükséges értékelni, melyhez a vizsgált mintavételi terület szerint bőr- és nemigyógyász, nőgyógyász vagy urológus szakorvos tanácsát kérheti.
Amennyiben a vizsgálat eredménye negatív, a vizsgálat az Ön esetében nem tudta igazolni a vizsgált kórokozók jelenlétét a mintavétel idején az adott mintavételi régióban.
Vegye figyelembe, hogy az ablakperiódus alatt végzett mintavétel szintén negatív eredményt adhat (ún. álnegativitás).
Amennyiben a vizsgálat eredménye negatív, azonban Ön vagy partnere STI fertőzésre jellemző tüneteket tapasztal, szintén kérje szakorvos segítségét.
Mivel a teszt által vizsgált STI fertőződések nem alakítanak ki tartós immunológiai védettséget a szervezetben, így egy korábbi pozitivitás esetén Ön ismételten fertőződhet az adott vagy más STI kórokozóval.